Na podstawie art. 38 ust 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U.
z 2010r. Nr 113, poz. 759 z późn. zm.), Zamawiający przekazuje treści pytań Wykonawcy wraz
z wyjaśnieniami
Pytanie 1
Czy zamawiający dopuszcza ujęcie jako pkt. 4 w ust. 30.3.1 siwz możliwości dokonania zmiany postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru Wykonawcy w przypadku: zmiany „cen jednostkowych brutto” w poszczególnych pozycjach wpisanych przez Wykonawcę w Formularzu cenowym stanowiącym załącznik do siwz w sytuacji spowodowanej zmianami cen tych pozycji zgodnie z przedłożony m przez Wykonawcę dokumentem zatwierdzającym te zmiany przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej lub w sposób dopuszczony przez Prawo pocztowe? Możliwość taka musi być przewidziana w ogłoszeniu o zamówieniu albo w siwz, a zmiana treści umowy może nastąpić wyłącznie w granicach unormowania art. 144 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych i pod rygorem nieważności wymaga formy pisemnego aneksu skutecznego po podpisaniu przez obie Strony.
Odpowiedź 1
Zamawiający nie dopuszcza ujęcia jako pkt. 4 w ust. 30.3.1 siwz możliwości dokonania zmiany postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru Wykonawcy w przypadku: zmiany „cen jednostkowych brutto” w poszczególnych pozycjach wpisanych przez Wykonawcę w Formularzu cenowym stanowiącym załącznik do siwz w sytuacji spowodowanej zmianami cen tych pozycji zgodnie z przedłożony m przez Wykonawcę dokumentem zatwierdzającym te zmiany przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej lub w sposób dopuszczony przez Prawo pocztowe? Możliwość taka musi być przewidziana w ogłoszeniu o zamówieniu albo w siwz, a zmiana treści umowy może nastąpić wyłącznie w granicach unormowania art. 144 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych i pod rygorem nieważności wymaga formy pisemnego aneksu skutecznego po podpisaniu przez obie Strony, gdyż postępowanie zostało uruchomione w oparciu o aktualne cenniki obowiązujące od 1 stycznia 2013 r.
Pytanie 2
Czy zamawiający dopuszcza doprecyzowanie zapisów ust. 30.3.1.2 siwz poprzez dopisanie treści „Zamawiający nie dopuszcza możliwości zwiększenia wynagrodzenia Wykonawcy-rozumianego jako wynagrodzenie netto.”? Możliwość taka musi być przewidziana w ogłoszeniu o zamówieniu albo siwz, a zmiana treści umowy może nastąpić wyłącznie w granicach unormowania art. 144 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych i pod rygorem nieważności wymaga formy pisemnego aneksu skutecznego po podpisaniu przez obie Strony.
Odpowiedź 2
Zamawiający dopuszcza doprecyzowanie zapisów ust. 30.3.1.2 siwz poprzez dopisanie treści „Zamawiający nie dopuszcza możliwości zwiększenia wynagrodzenia Wykonawcy-rozumianego jako wynagrodzenie netto.”
Pytanie 3
Poczta Polska jako operator publiczny zobowiązany do świadczenia powszechnych usług pocztowych, które objęte są przedmiotem zamówienia (na co wskazuje sam Zamawiający w siwz) nie może swobodnie ustalać cen za zaświadczenie tego typu usług. Art. 50 i 51 ustawy Prawo pocztowe wyznaczają ścisły reżim ustalania opłat za świadczenie powszechnych usług pocztowych. Zatem w przypadku zmian cen w trakcie wykonywania umowy zawartej w wyniku rozstrzygnięcia przedmiotowego postępowania, w świetle postanowień zawartych we wzorze umowy, Poczta Polska zmuszona będzie do świadczenia powszechnych usług pocztowych z naruszeniem przepisów ustawowych, nie tylko z zakresu prawa pocztowego ale także cywilnego czy antymonopolowego. Taki stan rzeczy byłby niedopuszczalny zarówno ze względu na narażenie Poczty Polskiej na odpowiedzialność odszkodowawczą, której zakres trudno nawet przewidzieć. Czy zatem Zamawiający uwzględni poniższy zapis w