OR-3411-17/2012
Odpowiedzi na pytania do Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia na świadczenie usług pocztowych w obrocie krajowym na potrzeby Powiatowego Urzędu Pracy w Brzegu
Zamawiający prowadzący postępowanie o udzielenie zmówienia publicznego, działając na podstawie art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity Dz.U. z 2010r. nr 113, poz. 759 z późn. zm.), informuje, że w dniu 23 listopada 2012r. wpłynęły zapytania do ww. postępowania (numer ogłoszenia o zamówieniu 458808 – 2012, data zamieszczenia: 19.11.2012), dotyczące treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia, zwanej dalej SIWZ.
Treści zapytań wraz z wyjaśnieniami Zamawiający zamieszcza poniżej.
Pytanie 1:Czy Zamawiający dopuszcza dopisanie w zał. 1 do SIWZ „Opis przedmiotu zamówienia” ust. 19 o treści: „zasady korzystania z usług pocztowych, odpowiedzialność Wykonawcy z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania tych usług, uprawnienia Nadawcy i Adresata oraz procedury reklamacyjne określają niżej wymienione akty prawne:
-ustawa z dnia 12 czerwca 2003 r. Prawo Pocztowe tekst jednolity ( Dz. U. Nr 189 z 2008 r. poz. 1159. z późn. zm.),
-rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 9 stycznia 2004 r. w sprawie warunków wykonywania powszechnych usług pocztowych ( Dz. U. Nr 5, poz. 34 z późn. zm. ).
-rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 13 października 2003 r. w sprawie warunków wykonywania powszechnych usług pocztowych( Dz. U. N r 183, poz. 1795, z późn. zm. )
Odpowiedź 1:
Zamawiający dopuszcza dopisanie w zał. 1 do SIWZ „Opis przedmiotu zamówienia” ust. 19 o treści: „zasady korzystania z usług pocztowych, odpowiedzialność Wykonawcy z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania tych usług, uprawnienia Nadawcy i Adresata oraz procedury reklamacyjne określają niżej wymienione akty prawne:
-ustawa z dnia 12 czerwca 2003 r. Prawo Pocztowe tekst jednolity ( Dz. U. Nr 189 z 2008 r. poz. 1159. z późn. zm.),
-rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 9 stycznia 2004 r. w sprawie warunków wykonywania powszechnych usług pocztowych ( Dz. U. Nr 5, poz. 34 z późn. zm. ).
-rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 13 października 2003 r. w sprawie warunków wykonywania powszechnych usług pocztowych( Dz. U. Nr 183, poz. 1795, z późn. zm. ),
-ustawa Kodeks Cywilny z dnia 23 kwietnia 1964 r.( Dz. U. Nr 16 poz. 93 z późn. zm.).
Pytanie 2:
„Czy zamawiający dopuszcza doprecyzowanie zapisu paragrafu 2 ust.4 projektu umowy o zapis „ w przypadku nadania przez Zamawiającego tego typu przesyłek? Przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks Postępowania Administracyjnego (Dz. U. Z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.) dotyczą jedynie przesyłek nadawanych w trybie postępowania administracyjnego i jej zapisów nie należy przenosić na pozostałe przesyłki.
Odpowiedź 2:
Zamawiający dopuszcza doprecyzowanie zapisu paragrafu 2 ust.4 projektu umowy o zapis „ w przypadku nadania przez Zamawiającego tego typu przesyłek.”
Pytanie 3:
Czy zamawiający dopuszcza możliwość zmiany zapisu w paragrafie 3 ust. 5 na : „Zapłata wynagrodzenia następuje w formie przelewu na rachunek bankowy wskazany przez Wykonawcę na fakturze VAT/rachunku. Termin płatności faktury VAT wynosi 14 dni kalendarzowych licząc od dnia wystawienia faktury, pod warunkiem, że doręczenie przesyłki z fakturą do siedziby Zamawiającego nastąpi w ciągu 4 dni roboczych od dnia jej wystawienia. W przeciwnym wypadku termin płatności faktury wynosi 10 dni kalendarzowych licząc od dnia doręczenia Zamawiającemu przesyłki z Fakturą? Ze względu na obowiązujące regulacje wewnętrzne u Wykonawcy i ze względu na fakt, iż powyższa propozycja zapewnia wystarczający czas na dokonanie płatności, wyrażenie zgody na inny termin płatności tj. 14 dni od daty wystawienia faktury, zgodnie z art. 7 Prawa zamówień publicznych umożliwi przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia w sposób zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji i równe traktowanie wykonawców oraz umożliwi operatorowi publicznemu przystąpienie do postępowania przetargowego.
Odpowiedź 3:
Zamawiający nie dopuszcza możliwości zmiany zapisu w paragrafie 3 ust. 5 ze względu na to, że Zamawiającego nie interesują regulacje związane z obrotem wewnętrznym, bowiem specyfikacja skierowana jest do nieokreślonego kręgu wykonawców.
Pytanie 4:
„Czy Zamawiający dopuszcza zmianę zapisu paragrafu 3 ust. 6 na <za dzień zapłaty zamawiającego przyjmuje się dzień wpływu środków na rachunek bankowy Wykonawcy?> Zapis projektu umowy jest niezgodny z treścią Uchwały SN z dnia 4 stycznia 1995 r ( sygn. III CZP 164/94), zgodnie z którą wykonywanie zobowiązania pieniężnego za pomocą przelewu bankowego następuje z chwilą uznania rachunku wierzyciela, a nie z chwilą obciążenia rachunku dłużnika.
Odpowiedź 4:
Zamawiający dopuszcza zmianę zapisu paragrafu 3 ust. 6 na :za dzień zapłaty zamawiającego przyjmuje się dzień wpływu środków na rachunek bankowy Wykonawcy.
Pytanie 5
Czy Zamawiający dopuszcza wykreślenie paragrafu 5 ust. 3? Akty prawne wymienione w pytaniu nr 1 regulują warunki realizacji powszechnych usług pocztowych , postępowanie reklamacyjne oraz odpowiedzialność za niewykonanie lub nienależyte wykonanie powszechnej usługi pocztowej, które operator pocztowy jest zobowiązany stosować.
Odpowiedź 5:
Zamawiający nie dopuszcza wykreślenia paragrafu 5 ust. 3 , bowiem wynika to z przepisów ustawy prawo zamówień publicznych Dz. U. Z 2010 r. nr 113, poz. 759.
Pytanie 6:
Czy Zamawiający uznając zasadę równości traktowania stron umowy, dopuszcza możliwość uzupełnienia zapisów dotyczących rozwiązania umowy o wypowiedzenie jej przez Strony z przyczyn innych niż wymienione w paragrafie 5 ust. 1 z zachowaniem 1 miesięcznego okresu
wypowiedzenia, bez podania powodów, złożonego na piśmie, ze skutkiem na ostatni dzień miesiąca kalendarzowego?
Odpowiedź 6:
Zamawiający nie dopuszcza możliwości uzupełnienia zapisów dotyczących rozwiązania umowy o wypowiedzenie jej przez Strony z przyczyn innych niż wymienione w paragrafie 5 ust. 1 , ponieważ można odstąpić od umowy na podstawie paragrafu 5 ust. 3.
Pytanie 7:
Poczta Polska jako operator publiczny jest zobowiązana do stosowania w zakresie niewykonania lub nienależytego wykonania usług pocztowych zapisów Rozdziału 5 ustawy Prawo Pocztowe. Zgodnie z art. 57 w/w ustawy do odpowiedzialności operatorów za niewykonanie lub nienależyte wykonanie usługi pocztowej stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego, jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej. Zatem w przypadku wykonania lub nienależytego wykonania usługi pocztowej w pierwszej kolejności znajdą zastosowania przepisy w/w ustawy i dopiero w przypadku przeprowadzenia trybu reklamacyjnego ( uregulowanego w/w przepisami) nadawcy przysługuje prawo dochodzenia roszczeń na drodze sądowej. Ponadto zastrzeżenie kary umownej za odstąpienie od umowy nie odpowiada literalnemu brzmieniu przepisów art. 483 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym można zastrzec w umowie, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy (kara umowna). Nadto art. 484 Kc stanowi m.in., iż jeżeli zobowiązanie zostało w znacznej części wykonane, dłużnik może zażądać zmniejszenia kary umownej; to samo dotyczy wypadku, gdy kara umowna jest rażąco wygórowana ( a z przypadkiem kary wygórowanej mamy do czynienia we wzorze umowy w SIWZ). Czy zatem z uwagi na niezgodność postanowień SIWZ z przepisami bezwzględnie obowiązującymi w przedmiotowym zakresie, Zamawiający dopuszcza wykreślenie treści paragrafu 7 ust. 3, ust. 4, ust. 5, ust. 6, ust. 7, ust.8, ust. 9. ust. 10 wzoru umowy i w ich miejsce wprowadzi postanowienia regulujące odpowiedzialność operatora pocztowego na zasadach określonych w ustawie Prawo pocztowe?
Odpowiedź 7:
Zamawiający dopuszcza wykreślenie w paragrafie 7 :ust.3, ust.4, ust.5, ust.6, ust.7, ust.8, ust. 9 i w to miejsce wprowadza się zapis o treści:
„odpowiedzialność operatora publicznego za niewykonanie lub nienależyte wykonanie usługi pocztowej ukształtuje się na podstawie rozdziału V ustawy Prawo pocztowe.
Pytanie 8:
Czy w związku z faktem, że zgodnie z zapisami ustawy Prawo Pocztowe operator publiczny ustala wysokości opłat za świadczone usługi powszechne czyniąc to na podstawie „kosztów ich świadczenia” oraz w sposób przejrzysty i niedyskryminujący ( art. 50 ust. 1 i 1 ustawy Prawo pocztowe (obowiązującej do 31.12.2012 r.) art. 53 ustawy Prawo pocztowe (obowiązującej od o1.01.2013 r.)- możliwe jest wprowadzenie paragrafu 9 projektu umowy zapisów o możliwości zmiany cen jednostkowych świadczenia usług, wprowadzonych na podstawie stosownych aktów wewnętrznych Wykonawcy lub o możliwość rozwiązania umowy dla każdej ze stron, z miesięcznym okresem wypowiedzenia, w przypadku zmiany cennika?
Odpowiedź 8:
Odmawia się wprowadzenia paragrafu 9 do projektu, bowiem niedopuszczalna jest zmiana wysokości stawek ustalonych w drodze wewnętrznych aktów wykonawczych. w trakcie realizacji umowy .
Pytanie 9:
Czy Zamawiający dopuszcza we wzorze umowy paragrafu 3 dopisanie ust. 8 o treści „świadczenie usług, o których mowa w paragrafie 1 ust. 1 umowy, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 17 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( tekst jednolity Dz. U. Nr 177 z 2011 r. poz. 1054) na dzień zawarcia umowy jest zwolnione z podatku od towarów i usług. Jeżeli w trakcie obowiązywania umowy nastąpi zmiana w zakresie podatku od towarów i usług, Zamawiający zobowiązuje się do uiszczenia opłaty powiększonej o podatek od towarów i usług według obowiązującej stawki”.
Odpowiedź 9:
Dopuszcza się zmiany paragrafu 3 poprzez dopisanie ust. 8 o treści: „świadczenie usług, o których mowa w paragrafie 1 ust. 1 umowy, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 17 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( tekst jednolity Dz. U. Nr 177 z 2011 r. poz. 1054) na dzień zawarcia umowy jest zwolnione z podatku od towarów i usług. Jeżeli w trakcie obowiązywania umowy nastąpi zmiana w zakresie podatku od towarów i usług, Zamawiający zobowiązuje się do uiszczenia opłaty powiększonej o podatek od towarów i usług według obowiązującej stawki”.
Pytanie 10:
Czy Zamawiający dopuszcza uzupełnienie paragrafu 10 o ust.2 o treści: „ Ewentualne spory mogące wyniknąć w trakcie realizacji niniejszej umowy rozstrzygać będzie sąd powszechny”.
Odpowiedź 10:
Zamawiający dopuszcza uzupełnienie paragrafu 10 o ust.2 o treści: „ Ewentualne spory mogące wyniknąć w trakcie realizacji niniejszej umowy rozstrzygać będzie sąd powszechny właściwy miejscowo i rzeczowo dla Zamawiającego”.
Pytanie 11:
Co oznacza w załączniku nr 3 do SIWZ „FORMULARZ CENOWY” w poz. 13, 14, 15 określenie „zwrot”.
Jeśli jest to zwrot przesyłek do nadawcy po wyczerpaniu możliwości doręczenia lub wydania odbiorcy, to czy oznacza zwrot przesyłek rejestrowanych do nadawcy po wyczerpaniu możliwości doręczenia lub wydania odbiorcy czy zwrot nierejestrowanych do nadawcy po wyczerpaniu możliwości doręczenia lub wydania odbiorcy?
Odpowiedź 11:
Zwrot oznacza zwrot przesyłek rejestrowanych do nadawcy po wyczerpaniu możliwości doręczenia lub wydania odbiorcy.
Pytanie 12:
Co oznacza w załączniku nr 3 do SIWZ „FORMULARZ CENOWY” w poz. 52 określenie „zwrotki”? Czy jest to „zwrotne potwierdzenie odbioru” przez odbiorcę przesyłki, czy zwrot przesyłek rejestrowanych do nadawcy po wyczerpaniu możliwości doręczenia lub wydania odbiorcy. Jeśli jest to zwrot przesyłek rejestrowanych do nadawcy po wyczerpaniu możliwości doręczenia lub wydania odbiorcy, to czy Zamawiający dopuszcza doprecyzowanie o wagę i gabaryt. Brak tych informacji uniemożliwia wykonawcy określenie właściwej opłaty za usługę, gdyż jest ona uzależniona od rodzaju przesyłki, wagi, gabarytu.
Odpowiedź 12:
Zwrotka w załączniku nr 3 do SIWZ „FORMULARZ CENOWY” w poz. 52 oznacza zwrotne potwierdzenie odbioru oraz zwrot przesyłek rejestrowanych do nadawcy po wyczerpaniu możliwości doręczenia lub wydania odbiorcy.