Utrata statusu osoby bezrobotnej następuje w przypadku:
ż niestawienia się w terminie wyznaczonym przez Urząd Pracy i nie powiadomienia w ciągu 7 dni od tej daty o uzasadnionej przyczynie tego niestawienia (utrata statusu następuje na okres 3 miesięcy - art. 33 ust.4)
ż niestawienia się w nowym Urzędzie Pracy w terminie 14 dni od dnia zmiany miejsca zameldowania
ż nieuzasadnionej odmowy przyjęcia propozycji pracy, szkolenia, stażu, podjęcia prac interwencyjnych, robót publicznych, prac społecznie użytecznych, przygotowania zawodowego lub przerwania z własnej winy stażu, szkolenia lub przygotowania zawodowego (utrata statusu na okres 90 dni - art. 33 ust. 4 ustawy)
ż nabycia prawa do renty inwalidzkiej, emerytury lub renty socjalnej
ż uzyskania przychodu z tytułu innego niż praca, który przekracza połowę minimalnego wynagrodzenia
ż tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności
ż otrzymania zasiłku stałego, świadczenia pielęgnacyjnego lub dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka po utracie prawa do zasiłku dla bezrobotnych na skutek upływu maksymalnego okresu jego pobierania
ż podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, rozpoczęcia działalności gospodarczej
ż odmowy poddania się badaniom lekarskim mającym na celu ustalenie zdolności do pracy (utrata statusu następuje na okres 3 miesięcy - art. 33 ust. 5 ustawy)
ż otrzymania pożyczki z PEFRON z udziałem środków publicznych lub jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej (art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy)
ż rezygnacji osoby bezrobotnej
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
(Dz.U. Nr 99, poz.1001 z późn.zm.) (Rozp. I) Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 26 listopada 2004 r. w sprawie rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy (Dz. U. Nr 262, poz.2607). + zmieniające (Dz. U. Nr 210, poz.1746). (Rozp. II) Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 6 października 2004 r. w sprawie szczegółowego trybu przyznawania zasiłku dla bezrobotnych, dodatku szkoleniowego, stypendium i dodatku aktywizacyjnego (Dz. U. Nr 219, poz.2222). + zmieniające (Dz. U. Nr 210, poz.1747).