3) upowszechnianiu i realizacji oferty pracy zawierającej dane umożliwiające identyfikację pracodawcy;
4) upowszechnianiu i realizacji oferty pracy niezawierającej danych umożliwiających identyfikację pracodawcy;
8) przedstawianiu bezrobotnemu lub poszukującemu pracy propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej;
9) przedstawianiu bezrobotnemu lub poszukującemu pracy możliwości pomocy wobec braku propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej;
10) utrzymywaniu kontaktu z bezrobotnym lub poszukującym pracy.
1. Postępowanie przy przyjmowaniu informacji o wolnym miejscu zatrudnienia obejmuje:
1.1. Przyjęcie informacji o wolnym miejscu zatrudnienia.
1.2. Przeanalizowanie treści informacji o wolnym miejscu zatrudnienia w celu uniknięcia wymagań dyskryminujących.
1.3. Sprawdzenie, czy pracodawca figuruje w rejestrze pracodawców prowadzonym przez powiatowy urząd pracy.
1.4. Zaktualizowanie informacji w karcie pracodawcy lub odpowiednio:
a) założenie karty pracodawcy, w przypadku niewystępowania pracodawcy w rejestrze,
b) odnotowanie w karcie pracodawcy informacji o wolnym miejscu zatrudnienia.
1.5. Przekazanie informacji o wolnym miejscu zatrudnienia do specjalisty do spraw rozwoju zawodowego, w celu wykorzystania jej przy sporządzaniu diagnozy zapotrzebowania na zawody i specjalności na rynku pracy.
2. Postępowanie przy przyjmowaniu oferty pracy obejmuje:
2.1. Przyjęcie oferty pracy.
2.2. Przeanalizowanie treści oferty pracy w celu uniknięcia wymagań dyskryminujących.
2.3. Sprawdzenie, czy pracodawca figuruje w rejestrze pracodawców, prowadzonym przez powiatowy urząd pracy.
2.4. Zaktualizowanie informacji w karcie pracodawcy lub odpowiednio:
a) założenie karty pracodawcy, w przypadku niewystępowania pracodawcy w rejestrze,
b) odnotowanie w karcie pracodawcy zgłoszenia oferty pracy.
2.5. Udzielenie pracodawcy informacji o:
a) możliwości realizacji oferty pracy w formie:
- zawierającej dane umożliwiające identyfikację pracodawcy,
- niezawierającej danych umożliwiających identyfikację pracodawcy,
b) pozytywnych i negatywnych stronach każdej z wyżej wymienionych form.
2.6. Ustalenie z pracodawcą formy realizacji oferty pracy, z uwzględnieniem:
a) wymagań dotyczących kwalifikacji i umiejętności bezrobotnego lub poszukującego pracy kierowanego do pracy i liczby osób, która ma zostać skierowana do pracodawcy, a w przypadku problemów z uszczegółowieniem tych wymagań - zaoferowanie pomocy doradcy zawodowego w określeniu wymagań dotyczących kwalifikacji i umiejętności kandydatów do pracy,
b) oferowanych przez pracodawcę warunków pracy i płacy,
c) terminu realizacji oferty pracy,
d) okresu aktualności oferty pracy,
e) częstotliwości kontaktów oraz osoby wskazanej przez pracodawcę do kontaktów z powiatowym urzędem pracy, zwanej dalej "osobą wskazaną przez pracodawcę".
2.7. Poinformowanie pracodawcy o obowiązku związanym z realizacją oferty pracy, o którym mowa w art. 36 ust. 7 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zwanej dalej "ustawą", oraz o możliwości zmiany ustaleń w przypadku wystąpienia trudności z realizacją oferty pracy.
2.8. Odnotowanie w karcie pracodawcy wyniku ustaleń.
2.9. Przekazanie informacji o ofercie pracy do specjalisty do spraw rozwoju zawodowego, w celu wykorzystania przy sporządzaniu diagnozy zapotrzebowania na zawody i specjalności na rynku pracy.
2.10. Przystąpienie do realizacji oferty pracy zgodnie z ustaleniami dokonanymi z pracodawcą.
3. Postępowanie przy upowszechnianiu i realizacji oferty pracy zawierającej dane umożliwiające identyfikację pracodawcy obejmuje:
3.1. Zamieszczenie oferty pracy w miejscu ogólnie dostępnym dla bezrobotnych lub poszukujących pracy, w szczególności na tablicy ogłoszeń w powiatowym urzędzie pracy oraz w internetowej bazie ofert pracy udostępnianej przez ministra właściwego do spraw pracy, zwanej dalej "internetową bazą ofert pracy", w terminie i na okres ustalony z pracodawcą.
3.2. Sprawdzenie aktualności oferty pracy w trybie ustalonym z pracodawcą lub co najmniej raz na trzy dni od daty zamieszczenia i wycofanie oferty pracy w przypadku utraty aktualności lub co najmniej trzykrotnego braku możliwości skontaktowania się z pracodawcą.
3.3. W przypadku zgłoszenia się bezrobotnego lub poszukującego pracy zainteresowanego konkretną ofertą pracy do pośrednika pracy, sprawdzenie aktualności oferty pracy i skierowanie bezrobotnego lub poszukującego pracy do pracodawcy przez wydanie skierowania do pracy oraz poinformowanie o prawach i obowiązkach osoby kierowanej, z uwzględnieniem skutków odmowy przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej i niestawiennictwa w powiatowym urzędzie pracy we wskazanym w skierowaniu do pracy terminie.
3.4. Odebranie informacji od pracodawcy o zatrudnieniu osoby kierowanej lub powierzeniu osobie kierowanej innej pracy zarobkowej oraz od osoby kierowanej o podjęciu albo o przyczynach niepodjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.
3.5. W przypadku odebrania od pracodawcy informacji o przyjęciu do pracy ustalonej liczby osób, wycofanie oferty pracy ze wszystkich miejsc, w których ją zamieszczono.
3.6. Odnotowanie w karcie pracodawcy informacji o realizacji oferty pracy.
3.7. W przypadku odmowy przez pracodawcę zatrudnienia osoby kierowanej na miejscu pracy współtworzonym ze środków publicznych, przekazanie informacji o odmowie zatrudnienia do komórki organizacyjnej odpowiedzialnej za współtworzenie miejsca pracy ze środków publicznych.
3.8. Odnotowanie w karcie rejestracyjnej bezrobotnego lub poszukującego pracy oraz przekazanie do komórki organizacyjnej odpowiedzialnej za prowadzenie ewidencji i wypłatę świadczeń informacji o:
a) podjęciu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przez bezrobotnego lub poszukującego pracy,
b) odmowie podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przez bezrobotnego lub poszukującego pracy,
c) niestawiennictwie bezrobotnego lub poszukującego pracy w powiatowym urzędzie pracy w wyznaczonym terminie w celu poinformowania o podjęciu lub przyczynach niepodjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.
4. Postępowanie przy upowszechnianiu i realizacji oferty pracy niezawierającej danych umożliwiających identyfikację pracodawcy obejmuje:
4.1. Analizę oferty pracy pod względem terminu jej realizacji ustalonego z pracodawcą.
4.2. Zamieszczenie oferty pracy w miejscu ogólnie dostępnym dla bezrobotnych lub poszukujących pracy, w szczególności na tablicy ogłoszeń w powiatowym urzędzie pracy oraz w internetowej bazie ofert pracy, w terminie i na okres ustalony z pracodawcą.
4.3. Analizę oferty pracy pod względem wymagań określonych przez pracodawcę, w tym liczby osób kierowanych do pracodawcy.
4.4. Analizę informacji o bezrobotnych lub poszukujących pracy:
a) spełniających wymagania określone w ofercie pracy,
b) dla których oferta ta spełnia kryterium odpowiedniej pracy.
4.5. Wytypowanie ustalonej z pracodawcą liczby bezrobotnych lub poszukujących pracy, spełniających wymagania określone w ofercie pracy i dla których ta oferta spełnia kryterium odpowiedniej pracy.
4.6. W przypadku braku bezrobotnych lub poszukujących pracy, spełniających wymagania określone w ofercie pracy, przedstawienie pracodawcy propozycji:
a) zmiany wymagań określonych w ofercie pracy, w tym wydłużenia terminu realizacji oferty i terminu jej aktualności,
b) przekazania oferty pracy do realizacji do innych powiatowych urzędów pracy,
c) przeprowadzenia postępowania przewidzianego dla upowszechniania ofert pracy w formie zawierającej dane umożliwiające identyfikację pracodawcy, w tym udziału w targach pracy,
d) pomocy w przeprowadzeniu doboru kandydatów spośród bezrobotnych lub poszukujących pracy na zgłaszane w ofercie pracy stanowiska pracy, zwanego dalej "doborem kandydatów do pracy", i zmiany wymagań dotyczących kwalifikacji i umiejętności określonych w ofercie pracy we współpracy z doradcą zawodowym,
e) przeszkolenia bezrobotnych lub poszukujących pracy w celu dostosowania kwalifikacji i umiejętności kandydatów do pracy do wymagań pracodawcy.
4.7. W przypadku zainteresowania pracodawcy pomocą w doborze kandydatów do pracy lub zmianie wymagań dotyczących ich kwalifikacji lub przeszkoleniem kandydatów do pracy, przekazanie pozyskanych w trakcie realizacji oferty pracy informacji o:
a) potrzebie pomocy pracodawcy w zmianie wymagań dotyczących kwalifikacji i umiejętności określonych w ofercie pracy - doradcy zawodowemu,
b) potrzebach szkoleniowych pracodawcy - specjaliście do spraw rozwoju zawodowego.
4.8. Wyznaczenie bezrobotnemu lub poszukującemu pracy terminu stawiennictwa w powiatowym urzędzie pracy w celu przedłożenia oferty pracy.
4.9. Wydanie skierowania do pracy oraz poinformowanie o prawach i obowiązkach osoby kierowanej, z uwzględnieniem skutków odmowy przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej i niestawiennictwa w powiatowym urzędzie pracy we wskazanym w skierowaniu do pracy terminie.
4.10. Poinformowanie osoby kierowanej o dokumentach, jakie powinna posiadać w trakcie wizyty u pracodawcy.
4.11. Odnotowanie w karcie rejestracyjnej bezrobotnego lub poszukującego pracy informacji o:
a) przyjęciu lub odmowie przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej,
b) niestawiennictwie bezrobotnego lub poszukującego pracy w powiatowym urzędzie pracy w wyznaczonym terminie.
4.12. Odebranie informacji od pracodawcy o zatrudnieniu osoby kierowanej lub powierzeniu osobie kierowanej innej pracy zarobkowej oraz od osoby kierowanej o podjęciu lub o przyczynach niepodjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.
4.13. Wycofanie oferty pracy ze wszystkich miejsc, w których ją zamieszczono, w wyniku odebrania od pracodawcy informacji o przyjęciu do pracy ustalonej liczby osób kierowanych lub wycofania oferty pracy przez pracodawcę.
4.14. Odnotowanie w karcie pracodawcy informacji o realizacji oferty pracy.
4.15. W przypadku odmowy przez pracodawcę zatrudnienia osoby kierowanej na miejscu pracy współtworzonym ze środków publicznych, przekazanie informacji o odmowie zatrudnienia do komórki organizacyjnej odpowiedzialnej za współtworzenie miejsca pracy ze środków publicznych.
4.16. Odnotowanie w karcie rejestracyjnej bezrobotnego lub poszukującego pracy oraz przekazanie do komórki organizacyjnej odpowiedzialnej za prowadzenie ewidencji i wypłatę świadczeń informacji o:
a) podjęciu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przez bezrobotnego lub poszukującego pracy,
b) odmowie podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przez bezrobotnego lub poszukującego pracy,
c) niestawiennictwie bezrobotnego lub poszukującego pracy w powiatowym urzędzie pracy w wyznaczonym terminie w celu poinformowania o podjęciu lub przyczynach niepodjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.
5. Postępowanie przy podejmowaniu kontaktu z nowym pracodawcą obejmuje:
5.1. Przygotowanie, na podstawie ogólnodostępnych źródeł informacji, listy pracodawców nieznajdujących się w rejestrze pracodawców, prowadzonym przez powiatowy urząd pracy, z którymi w danym okresie, nie dłuższym niż jeden miesiąc, planowane jest nawiązanie kontaktu po raz pierwszy.
5.2. Przekazanie pracodawcy propozycji współpracy i informacji o podstawowych usługach rynku pracy.
5.3. Nawiązanie kontaktu z pracodawcą w celu ustalenia możliwości i zasad współpracy, w tym ustalenie terminu następnego kontaktu i osoby wskazanej przez pracodawcę.
5.4. Założenie karty pracodawcy i odnotowanie wyniku ustaleń dotyczących dalszej współpracy.
5.5. Przygotowanie się do umówionego kontaktu z osobą wskazaną przez pracodawcę, z uwzględnieniem:
a) zapoznania się z informacją zawartą w karcie pracodawcy,
b) przygotowania informacji o sytuacji na lokalnym rynku pracy i możliwości udzielenia pomocy przez powiatowy urząd pracy w pozyskaniu odpowiednich kandydatów do pracy,
c) ustalenia zakresu informacji do uzyskania od pracodawcy w czasie kontaktu, z uwzględnieniem informacji potrzebnych doradcy zawodowemu, specjaliście do spraw rozwoju zawodowego, liderowi klubu pracy lub przedstawicielom innych komórek organizacyjnych powiatowego urzędu pracy.
5.6. Poinformowanie osoby wskazanej przez pracodawcę o możliwości udzielenia przez powiatowy urząd pracy pomocy w pozyskaniu odpowiednich kandydatów do pracy, obowiązku pracodawcy, o którym mowa w art. 36 ust. 7 ustawy, i ustalenie terminu kolejnego kontaktu z pracodawcą.
5.7. Uzupełnienie karty pracodawcy o nowe informacje uzyskane w trakcie kontaktu z osobą wskazaną przez pracodawcę.
5.8. Poinformowanie zainteresowanych, o których mowa w pkt 5.5. lit. c, o aktualnych ustaleniach wynikających z kontaktu z pracodawcą.
5.9. Podjęcie realizacji ustaleń wynikających z kontaktu z osobą wskazaną przez pracodawcę.
6. Postępowanie przy utrzymywaniu kontaktu z pracodawcą obejmuje:
6.1. Przygotowanie listy pracodawców znajdujących się w rejestrze pracodawców, prowadzonym przez powiatowy urząd pracy, z którymi w danym miesiącu planowany jest kontakt.
6.2. Zapoznanie się z informacjami zawartymi w karcie pracodawcy i sprawdzenie realizacji ustaleń wynikających z ostatniego kontaktu z pracodawcą.
6.3. Skontaktowanie się z osobą wskazaną przez pracodawcę w celu ustalenia terminu kontaktu oraz aktualnych oczekiwań pracodawcy wobec powiatowego urzędu pracy.
6.4. Odnotowanie w karcie pracodawcy wyniku ustaleń.
6.5. Przygotowanie się do ustalonego kontaktu, z uwzględnieniem:
a) ustalenia zakresu informacji do uzyskania od pracodawcy, z uwzględnieniem informacji potrzebnych doradcy zawodowemu, specjaliście do spraw rozwoju zawodowego, liderowi klubu pracy lub pracownikom innych komórek organizacyjnych powiatowego urzędu pracy,
b) przygotowania informacji, zgodnie z oczekiwaniami pracodawcy wobec powiatowego urzędu pracy.
6.6. Skontaktowanie się z osobą wskazaną przez pracodawcę w celu:
a) aktualizacji informacji posiadanych przez pracodawcę o możliwościach udzielenia pomocy przez powiatowy urząd pracy w pozyskaniu odpowiednich kandydatów do pracy,
b) przypomnienia o obowiązku pracodawcy, o którym mowa w art. 36 ust. 7 ustawy,
c) pozyskania aktualnych informacji o pracodawcy dla potrzeb powiatowego urzędu pracy,
d) poznania nowych oczekiwań pracodawcy wobec powiatowego urzędu pracy.
6.7. Ustalenie terminu kolejnego kontaktu z pracodawcą.
6.8. Uzupełnienie karty pracodawcy o nowe informacje uzyskane w trakcie kontaktu z pracodawcą.
6.9. Poinformowanie zainteresowanych, o których mowa w pkt 6.5. lit. a, o ustaleniach wynikających z kontaktu z pracodawcą.
6.10. Podjęcie realizacji ustaleń wynikających z kontaktu z pracodawcą.
7. Postępowanie przy podejmowaniu kontaktu z bezrobotnym obejmuje:
7.1. Przyjęcie informacji o rejestracji bezrobotnego w powiatowym urzędzie pracy i wyznaczonym terminie stawiennictwa, przypadającym w okresie nieprzekraczającym 7 dni od daty rejestracji, w przypadku bezrobotnych z prawem do zasiłku, i 30 dni w przypadku bezrobotnych bez prawa do zasiłku.
7.2. Zapoznanie się z informacjami szczegółowymi o bezrobotnym zawartymi w jego karcie rejestracyjnej.
7.3. Analizę ofert pracy będących w dyspozycji powiatowego urzędu pracy i dobór dla bezrobotnego oferty pracy spełniającej kryterium odpowiedniej pracy.
7.4. Przygotowanie oferty pracy, a w przypadku braku oferty pracy - informacji o innej możliwości pomocy w uzyskaniu odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.
7.5. Przedstawienie propozycji odpowiedniego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub innej możliwości pomocy w uzyskaniu odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.
8. Postępowanie przy przedstawianiu bezrobotnemu lub poszukującemu pracy propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej obejmuje:
8.1. Wydanie skierowania do pracy oraz poinformowanie o prawach i obowiązkach osoby kierowanej, z uwzględnieniem skutków odmowy przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej i niestawiennictwa w powiatowym urzędzie pracy we wskazanym w skierowaniu do pracy terminie.
8.2. Odnotowanie w karcie rejestracyjnej bezrobotnego lub poszukującego pracy informacji o:
a) przyjęciu lub odmowie przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej,
b) niestawiennictwie bezrobotnego lub poszukującego pracy w powiatowym urzędzie pracy w wyznaczonym terminie,
c) terminie następnego stawiennictwa bezrobotnego lub poszukującego pracy w powiatowym urzędzie pracy wskazanym w skierowaniu do pracy.
8.3. Odebranie informacji od pracodawcy o zatrudnieniu osoby kierowanej lub powierzeniu osobie kierowanej innej pracy zarobkowej oraz od osoby kierowanej o podjęciu lub o przyczynach niepodjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.
8.4. Odnotowanie w karcie pracodawcy informacji o realizacji oferty pracy.
8.5. W przypadku odmowy przez pracodawcę zatrudnienia osoby kierowanej na miejscu pracy współtworzonym ze środków publicznych, przekazanie informacji o odmowie zatrudnienia do komórki organizacyjnej odpowiedzialnej za współtworzenie miejsca pracy ze środków publicznych.
8.6. Odnotowanie w karcie rejestracyjnej bezrobotnego lub poszukującego pracy oraz przekazanie do komórki organizacyjnej odpowiedzialnej za prowadzenie ewidencji i wypłatę świadczeń informacji o:
a) podjęciu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przez bezrobotnego lub poszukującego pracy,
b) odmowie podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przez bezrobotnego lub poszukującego pracy,
c) niestawiennictwie bezrobotnego lub poszukującego pracy w powiatowym urzędzie pracy w wyznaczonym terminie, w celu poinformowania o podjęciu lub przyczynach niepodjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.
9. Postępowanie przy przedstawianiu bezrobotnemu lub poszukującemu pracy możliwości pomocy wobec braku propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej obejmuje:
9.1. Pozyskanie informacji o aktualnej sytuacji bezrobotnego lub poszukującego pracy i ustalenie jego oczekiwań dotyczących pomocy udzielanej przez powiatowy urząd pracy.
9.2. Przedstawienie informacji o sytuacji na lokalnym rynku pracy i o innych ofertach pracy będących w dyspozycji powiatowego urzędu pracy.
9.3. W przypadku zainteresowania bezrobotnego lub poszukującego pracy inną ofertą pracy ma zastosowanie postępowanie przy przedstawianiu bezrobotnemu lub poszukującemu pracy propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, o którym mowa w pkt 8.
9.4. Poinformowanie o możliwościach samodzielnego poszukiwania pracy, w tym przez agencje zatrudnienia.
9.5. Zaproponowanie możliwości skorzystania z innych usług rynku pracy, ze szczególnym uwzględnieniem pomocy oferowanej przez doradcę zawodowego.
9.6. Ustalenie z bezrobotnym lub poszukującym pracy sposobu dalszego postępowania w kontaktach z powiatowym urzędem pracy.
9.7. Odnotowanie w karcie rejestracyjnej bezrobotnego lub poszukującego pracy oraz przekazanie do komórki organizacyjnej odpowiedzialnej za prowadzenie ewidencji i wypłatę świadczeń informacji o:
a) niestawiennictwie bezrobotnego lub poszukującego pracy w wyznaczonym terminie,
b) ustalonym sposobie postępowania i terminie następnego stawiennictwa bezrobotnego lub poszukującego pracy w powiatowym urzędzie pracy.
9.8. Przekazanie do doradcy zawodowego, lidera klubu pracy lub do innych komórek organizacyjnych powiatowego urzędu pracy informacji o potrzebie objęcia bezrobotnego lub poszukującego pracy pomocą.
9.9. Pozyskanie ze stanowiska lub komórki organizacyjnej, o której mowa w pkt 9.7, informacji o stawiennictwie bezrobotnego lub poszukującego pracy i ewentualnym objęciu pomocą oraz terminie jej zakończenia.
10. Postępowanie przy utrzymywaniu kontaktu z bezrobotnym lub poszukującym pracy obejmuje:
10.1. Analizę - co najmniej raz na 3 miesiące - informacji zawartych w karcie rejestracyjnej o ofertach pracy, usługach rynku pracy lub innych propozycjach powiatowego urzędu pracy przedstawianych bezrobotnemu lub poszukującemu pracy.
10.2. W przypadku nieprzedstawienia oferty pracy lub innych propozycji w okresie 3 miesięcy, wyznaczenie w okresie 21 dni terminu stawiennictwa bezrobotnego lub poszukującego pracy w celu przedłożenia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub ustalenie możliwości udzielenia innej formy pomocy przez powiatowy urząd pracy.
10.3 Zapoznanie się z zawartymi w karcie rejestracyjnej informacjami o bezrobotnym lub poszukującym pracy.
10.4. Analizę ofert pracy, będących w dyspozycji powiatowego urzędu pracy, i dobór dla bezrobotnego lub poszukującego pracy ofert pracy, spełniających kryterium odpowiedniej pracy.
10.5. Przygotowanie oferty pracy, a w przypadku braku oferty pracy - informacji o możliwości udzielenia innej formy pomocy w uzyskaniu odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, z uwzględnieniem informacji z innych komórek organizacyjnych powiatowego urzędu pracy o planowanych działaniach oraz możliwości ich zastosowania wobec tej osoby.
10.6. Odbycie spotkania z bezrobotnym lub poszukującym pracy w celu przedłożenia oferty pracy lub przedstawienia możliwości innej formy pomocy w uzyskaniu odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.