Szkolenia osób bezrobotnych i innych uprawnionych osób
Powiatowy Urząd Pracy w Brzegu działając w imieniu Starosty Brzeskiego inicjuje, organizuje i finansuje z Funduszu Pracy szkolenia bezrobotnych, osób pobierających rentę szkoleniową i żołnierzy rezerwy w celu zwiększenia ich szans na uzyskanie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, podwyższenia kwalifikacji zawodowych lub zwiększenia aktywności zawodowej, w szczególności w przypadku:
- 1) braku kwalifikacji zawodowych;
- 2) konieczności zmiany lub uzupełnienia kwalifikacji w związku z brakiem propozycji odpowiedniej pracy;
- 3) utraty zdolności do wykonywania pracy w dotychczas wykonywanym zawodzie;
- 4) braku umiejętności aktywnego poszukiwania pracy.
Powiatowy Urząd Pracy w Brzegu działając w imieniu Starosty Brzeskiego Starosta kieruje bezrobotnego, osobę pobierającą rentę szkoleniową i żołnierza rezerwy na wskazane przez niego szkolenie, jeżeli uprawdopodobni, że szkolenie to zapewni uzyskanie odpowiedniej pracy, koszt tego szkolenia nie przekroczy 200 % przeciętnego wynagrodzenia, a także jest spełniony przynajmniej jeden z wyżej opisanych warunków.
Szkoleniami mogą zostać objęte również osoby poszukujące pracy, które:
- są w okresie wypowiedzenia stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn dotyczących zakładu pracy,
- są zatrudnione u pracodawcy, wobec którego ogłoszono upadłość lub który jest w stanie likwidacji, z wyłączeniem likwidacji w celu prywatyzacji,
- otrzymują świadczenie socjalne przysługujące na urlopie górniczym lub górniczy zasiłek socjalny,
- uczestniczą w indywidualnym programie integracji, o którym mowa w przepisach o pomocy społecznej.
W przypadku skierowania na szkolenie bezrobotnego, żołnierza rezerwy lub osoby uprawnionej koszty tego szkolenie są finansowane z Funduszu Pracy.
Przy kierowaniu na szkolenie obowiązuje zasada równości w korzystaniu ze szkoleń bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, orientację seksualną, przekonania polityczne i wyznanie religijne lub przynależność związkową.
Sposób postępowania przy skierowaniu na wniosek bezrobotnego lub innej uprawnionej osoby:
- przyjęcie pisemnego wniosku o skierowanie na szkolenie (druk) wraz z pisemnym oświadczeniem pracodawcy (druk) oraz Kartą kandydata na szkolenie (druk),
- przeprowadzenie rozmowy z osobą ubiegającą się o skierowanie na szkolenie,
- skierowanie do doradcę zawodowego w celu określenia predyspozycji do wykonywania zawodu, który uzyskają w wyniku szkolenia;
- rozpatrzenie wniosku,
- wybór jednostki szkolącej zgonie z obowiązującymi przepisami,
- skierowanie na badanie lekarskie, w uzasadnionych przypadkach szkolenie może być poprzedzone skierowaniem na badania specjalistyczne,
- wydanie skierowania na szkolenie.
W stosunku do osób:
a). u których występuje konieczność zmiany lub uzupełniania kwalifikacji w związku z brakiem propozycji odpowiedniej pracy,
b). które utraciły zdolność do wykonywania pracy w dotychczas wykonywanym zawodzie
szkolenie może trwać do 6 miesięcy, a w sytuacjach uzasadnionych programem szkolenia w danym zawodzie – nie dłużej niż 12 miesięcy.
W stosunku do osób, które nie posiadają kwalifikacji zawodowych szkolenie może trwać do 12 miesięcy, a w sytuacjach uzasadnionych programem szkolenia w danym zawodzie - nie dłużej niż 24 miesiące.
Dodatek szkoleniowy
Bezrobotnemu w okresie odbywania szkolenia, na które został skierowany przez starostę, przysługuje dodatek szkoleniowy.
Dodatek szkoleniowy nie przysługuje bezrobotnemu, jeżeli w okresie odbywania szkolenia przysługuje mu z tego tytułu stypendium, dieta lub innego rodzaju świadczenie pieniężne w wysokości równej lub wyższej niż dodatek szkoleniowy.
Wysokość dodatku szkoleniowego wynosi miesięcznie 20 % zasiłku dla bezrobotnych.
Osobie bezrobotnej do 25 roku życia skierowanej na szkolenie przysługuje w okresie jego odbywania stypendium w wysokości 40% kwoty zasiłku.
Osoba, która z własnej winy nie ukończyła szkolenia, jest obowiązana do zwrotu kosztów szkolenia, chyba że powodem nieukończenia szkolenia było podjęcie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.
Pożyczka szkoleniowa
W celu umożliwienia podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej wymagających szczególnych kwalifikacji, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Brzegu działając w imieniu Starosty Powiatu Brzeskiego może na wniosek bezrobotnego lub żołnierza rezerwy udzielić mu pożyczki na sfinansowanie kosztów szkolenia do wysokości 400% przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu podpisania umowy pożyczki.
Pożyczka ta jest nie oprocentowana, a okres jej spłaty nie może przekroczyć 18 miesięcy od ustalonego w umowie dnia zakończenia szkolenia.
W przypadku wykorzystania pożyczki na inne cele niż określone w umowie, niepodjęcia lub nieukończenia szkolenia, pożyczka podlega bezzwłocznemu zwrotowi w całości, wraz z odsetkami ustawowymi. Odsetki ustawowe ustalone są od kwoty pożyczki niespłaconej w terminie.
Procedura postępowania:
- złożenie wniosku
- rozpatrzenie wniosku
- podpisanie umowy
- wypłata pożyczki
- rozliczenie pożyczki
Słowniczek pojęć:
Szkolenie - oznacza to pozaszkolne zajęcia edukacyjne mające na celu uzyskanie lub uzupełnienie umiejętności i kwalifikacji zawodowych oraz ogólnych, w tym umiejętności poszukiwania zatrudnienia.
Dodatek szkoleniowy - oznacza to kwotę wypłaconą bezrobotnemu w okresie szkolenia.
Koszt szkolenia - oznacza to:
- uprzednio uzgodnioną należność przysługującą instytucji szkoleniowej,
- koszt ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków,
- koszt przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia, jeżeli szkolenie odbywa się w innej miejscowości niż miejsce zameldowania stałego lub czasowego,
- koszt badań lekarskich i psychologicznych wymaganych w przepisach odrębnych,
- koszty egzaminów umożliwiających uzyskanie świadectw, dyplomów, zaświadczeń, określonych uprawnień zawodowych lub tytułów zawodowych oraz koszty uzyskania licencji niezbędnych do wykonywania danego zawodu.
Żołnierze rezerwy - oznacza to osoby zwolnione z zawodowej służby wojskowej w wyniku restrukturyzacji Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, które nie nabyły uprawnień do świadczeń emerytalnych lub rentowych w pełnej wysokości; status żołnierza rezerwy przysługuje przez okres 36 miesięcy od dnia zwolnienia z zawodowej służby wojskowej.
Pożyczka szkoleniowa - oznacza to pożyczkę udzieloną bezrobotnemu na sfinansowanie kosztów szkolenia podejmowanego bez skierowania powiatowego urzędu pracy na to szkolenie.
Odpowiedniej pracy – oznacza to zatrudnienie lub inną pracę zarobkową, które podlegają ubezpieczeniom społecznym i do wykonywania których bezrobotny ma wystarczające kwalifikacje lub doświadczenie zawodowe lub może je wykonywać po uprzednim szkoleniu, a stan zdrowia pozwala mu na ich wykonywanie oraz łączny czas dojazdu do miejsca pracy i z powrotem środkami transportu zbiorowego nie przekracza 3 godzin.