Brzeg, dnia 29.08.2005 r.
Europejski Fundusz Społeczny (EFS) jest jednym z najstarszych funduszy strukturalnych Unii Europejskiej (UE). Powstał w 1957 r., zgodnie z postanowieniami Traktatów Rzymskich.
EFS finansuje działania państw członkowskich UE, skupiające się na przeciwdziałaniu bezrobociu, wspieraniu rozwoju zasobów ludzkich oraz integracji socjalnej na rynku pracy. Wszystkie działania podejmowane w ramach EFS są zgodne z Europejską Strategią Zatrudnienia.
Zadania dla EFS, nazywane obszarami wsparcia, wyznacza Rada Europejska. Do obszarów wsparcia należą:
1. Aktywna polityka rynku pracy mająca na celu przeciwdziałanie i zapobieganie bezrobociu, przeciwdziałanie zjawisku długotrwałego bezrobocia, ułatwianie ponownej integracji długotrwale bezrobotnych z rynkiem pracy, a także wspieranie integracji zawodowej ludzi młodych oraz osób powracających na rynek pracy po okresie nieobecności na nim.
2. Przeciwdziałanie zjawisku wykluczenia społecznego mające na celu ograniczenie zjawiska marginalizacji społecznej i przygotowanie osób narażonych na wykluczenie społeczne do wejścia na rynek pracy, utrzymania zatrudnienia lub powrotu do czynnego życia zawodowego.
3. Kształcenie ustawiczne mające na celu ułatwienie i polepszenie dostępu do rynku pracy oraz integrację z rynkiem pracy, podwyższenie i utrzymanie potencjału zatrudnieniowego osób oraz promowanie mobilności zawodowej, poprzez zwiększanie dostępu do szkoleń zawodowych, edukacji oraz doradztwa.
4. Doskonalenie kadr gospodarki oraz rozwój przedsiębiorczości poprzez promocję wykwalifikowanej, przeszkolonej i zdolnej do adaptacji do zmiennych warunków rynku pracy kadry pracowniczej, popieranie innowacyjności, rozwijanie przedsiębiorczości oraz warunków sprzyjających tworzeniu miejsc pracy i podwyższaniu kwalifikacji, rozwój potencjału ludzkiego w sferze badań, nauki i technologii.
5. Zwiększanie dostępu i uczestnictwa kobiet na rynku pracy, włącznie z możliwością rozwijania kariery zawodowej, zwiększeniem dostępu kobiet do nowych miejsc pracy, pomocą w uruchamianiu działalności gospodarczej, a także zmniejszenie dysproporcji w dostępie do zatrudnienia.
Ponadto, w ramach EFS wspierane są kwestie horyzontalne (wspólne dla całego obszaru Unii i jej poszczególnych członków) dotyczące rozwoju lokalnego, równości szans, rozwoju społeczeństwa informacyjnego oraz zrównoważonego rozwoju.
Podejmowane działania z zakresu rozwoju lokalnego mają przyczynić się, między innymi, do wzmocnienia więzi wewnętrznej wspólnot lokalnych, poprawy jakości życia społeczności oraz zwiększenia zaangażowania mieszkańców i władz lokalnych w rozwój społeczno-gospodarczy regionu poprzez realizację działań opartych na zasadzie partnerstwa.
W pierwszych latach członkostwa Polski w Unii Europejskiej (2004-2006), środki Europejskiego Funduszu Społecznego będą wspierać realizację:
1. Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich (SPO RZL)
2. Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR).
Więcej informacji o Europejskim Funduszu Społecznym, zobacz: http://www.efs.gov.pl