logo
Wersja dla niedowidzących
  Powiatowy Urząd Pracy w Brzegu
Choose language:       
corner
Statystyki
Rejestr zmian
Mapa strony
Instrukcja biuletynu
Pliki do pobrania
corner
  
corner corner
corner corner
 POWIATOWY URZĄD PRACY W BRZEGU
plus Dane podstawowe
plus Struktura organizacyjna
plus Regulamin organizacyjny
plus Protokoły pokontrolne
plus Sprawozdanie finansowe
minus Ochrona danych osobowych
minus Akty prawne
plus Procedura zgłaszania naruszeń prawa
 POWIATOWY URZĄD PRACY W BRZEGU - FILIA W GRODKOWIE
minus Dane podstawowe
 NABÓR PRACOWNIKÓW NA STANOWISKA URZĘDNICZE W PUP BRZEG
plus Ogłoszenie o naborze na stanowisko urzędnicze
plus Ogłoszenia archiwalne
minus Regulamin naboru pracowników na wolne stanowiska urzędnicze
 OGŁOSZENIA O KONKURSACH NA STANOWISKA W PUP BRZEG
plus Ogłoszenia bieżące
plus Ogłoszenia archiwalne
 OGŁOSZENIA O PRZETARGACH I ZAMÓWIENIACH
plus Ogłoszenia o przetargach
plus Ogłoszenia o przyjmowaniu ofert
plus Postępowania na usługi społeczne
plus Plan postępowań o udzielenie zamówień
minus Regulamin zamówień o wartości niżeszej niż 130 tys. zł
 REJESTRACJA OSÓB BEZROBOTNYCH
minus Elektroniczna rejestracja osoby bezrobotnej
 OFERTY PRACY
minus Oferty lokalne PUP Brzeg
plus Oferty zagraniczne
 INFORMACJE DLA BEZROBOTNYCH
minus Terminy wizyt bezrobotnych
minus Status osoby bezrobotnej
minus Zasiłek dla bezrobotnych
minus Utrata statusu osoby bezrobotnej
minus Okresy pobierania zasiłku
minus Targi, giełdy pracy, spotkania, spotkania z pracodawcami
minus Staże
minus Zmiana Przepisów Dotyczących Ubezpieczenia Zdrowotnego Bezrobotnych
 INFORMACJE DLA PRACODAWCÓW
minus Aktualności dla Pracodawców
minus Informacje dot. przyjmowania ofert pracy
 CUDZOZIEMCY
 SZKOLENIA
minus Szkolenia
minus Plany szkoleń
plus Ogłoszenia dotyczące szkoleń
plus Krajowy Fundusz Szkoleniowy
minus Porady grupowe
 DOSTĘP DO INFORMACJI PUBLICZNEJ
 INFORMACJE DLA OSÓB NIESŁYSZĄCYCH LUB SŁABOSŁYSZĄCYCH
minus Informacje dla osób niesłyszących lub słabosłyszących
 DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
minus Deklaracja dostępności
minus Plan działania na rzecz poprawy zapewnienia dostępności na lata 2024 - 2026
minus Plan działania na rzecz poprawy zapewnienia dostępności Powiatowego Urzędu Pracy w Brzegu osobom ze szczególnymi potrzebami na lata 2020-2021
minus Wyciąg z rejestru tłumaczy PJM, SJM, SKOGN
minus Raport o stanie zapewnienia dostępności podmiotu publicznego
 INNE
plus Instrukcja obsługi biuletynu
minus Syriusz STD
 URZĘDY CENTRALNE
minus Spis adresów
A A A


Brzeg, dnia 04 grudnia 2012r.

OR-3411-18/2012

 

Odpowiedzi na pytania do Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia na dostawę Sprzętu komputerowego i oprogramowania.

 

Zamawiający prowadzący postępowanie o udzielenie zmówienia publicznego, działając na podstawie art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity Dz.U. z 2010r. nr 113, poz. 759 z późn. zm.), informuje, że w dniu 03 grudnia 2012r. wpłynęły zapytania do ww. postępowania (numer ogłoszenia o zamówieniu 477992 – 2012, data zamieszczenia: 28.11.2012), dotyczące treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia, zwanej dalej SIWZ.

 

Treści zapytań wraz z wyjaśnieniami Zamawiający zamieszcza poniżej.

1. Dlaczego Zamawiający narusza art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku - Prawo zamówień publicznych oraz rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2009 roku w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz. U. z dnia 31 grudnia 2009 roku] wymagając od Wykonawcy aktualnego certyfikatu wystawionego przez producenta zaproponowanego urządzenia poświadczającego, że Dostawca jest przeszkolony z zakresu serwisu urządzeń danej marki? Zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku - Prawo zamówień publicznych Zamawiający może żądać od Wykonawcy tylko dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia postępowania i proporcjonalnych do przedmiotu zamówienia. Oznacza to, że Zamawiający nie może wymagać od Wykonawcy w Postępowaniu posiadania dowolnego dokumentu, ale zawsze musi ograniczyć się wyłącznie do zamkniętego katalogu dokumentów określonych przez rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2009 roku w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz. U. z dnia 31 grudnia 2009 roku). Zamawiający wymagając od Wykonawcy, posiadania certyfikatu autoryzacyjnego wystawionego przez producenta, narusza art. 25 ust 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku - Prawo zamówień publicznych oraz rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2009 roku w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz. U. z dnia 31 grudnia 2009 roku). Dodatkowo wskazać należy fakt, iż zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku - Prawo zamówień publicznych Zamawiający jest zobowiązany do opisania przedmiotu zamówienia w sposób jednoznaczny i wyczerpujący za pomocą sformułowań dostatecznie dokładnych i zrozumiałych, uwzględniając wszystkie wymagania i okoliczności jakie mogą mieć wpływ na sporządzenie oferty.

Tym samym Zamawiający jest ustawowo zobowiązany do dołożenia należytej staranności przy opisie przedmiotu zamówienia. Przejawem tej staranności ma być takie opisanie przedmiotu zamówienia, aby Wykonawcy byli w stanie zrozumieć, co mają dostarczyć i jakie dokumenty związane z przedmiotem zamówienia mają do oferty dołączyć. Samo pojęcie autoryzacji nie jest pojęciem zdefiniowanym w polskim prawie, tym bardziej jeśli chodzi o autoryzację udzielaną przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Oznacza to, że każdy z podmiotów udzielających danej autoryzacji, udziela jej zgodnie z tylko sobie znanymi, często nieobiektywnymi kryteriami. Powoduje to automatycznie zróżnicowanie sytuacji poszczególnych wykonawców biorących udział w Postępowaniu. Dodatkowo kryteria przyznawania danej autoryzacji mogą się zmieniać w czasie co powoduje, że niektóre podmioty uzyskują ją łatwiej, a inne trudniej. Co więcej, w sytuacji gdy dany podmiot zaprzestaje w ogóle wydawania autoryzacji, ci z potencjalnych wykonawców którzy już ją wcześniej uzyskali są w korzystniejszej sytuacji od pozostałych wykonawców. W związku z powyższym wprowadzenie wymogu autoryzacji prowadzi do bezpośredniego naruszenia zasad określonych w art 7 ust. 1 i art.29 ust.2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku - Prawo zamówień publicznych. W/w zapis utrudnia uczciwą konkurencję i prowadzi do sytuacji w której producent określonego sprzętu (w tym przypadku Zamawiający zdecydowanie faworyzuje koncern Toshiba) w zamkniętym kanale dealerskim może sztucznie zawyżać ceny, albowiem dostawca nie posiadający autoryzacji nie będzie mógł złożyć oferty, pomimo tego, iż urządzenia o których mowa w SIWZ są standardowym, powszechnie używanym sprzętem i ich serwisowanie i sprzedaż nie wymaga żadnych unikalnych kompetencji określonych w polskim i unijnym prawie. W/w zapisy działają na szkodę Zamawiającego.

Podsumowując, zgodnie z obowiązującą literą prawa, Zamawiający może zażądać tylko pisemnego oświadczenia wykonawcy, iż posiada on potencjał, wiedzę techniczną i doświadczenie niezbędne do realizacji zamówienia. Dlatego też wnosimy o to by Zamawiający zmienił wcześniej wymienione zapisy dotyczące certyfikatu autoryzacji serwisowej.

Odpowiedź:

Zamawiający usuwa zapis z załącznika nr 3 do formularza ofertowego, z punktu Pakiet III – Zakup urządzeń wielofunkcyjnych – „Dostawca musi dostarczyć aktualny certyfikat (z 2012r.), wystawiony przez producenta zaproponowanego urządzenia, poświadczający że Dostawca jest przeszkolony z zakresu serwisu urządzeń danej marki”.

2. Czy Zamawiający może wymienić urządzenia innych marek niż Toshiba które spełniają wszystkie parametry opisu przedmiotu zamówienia? W chwili obecnej zapisy SIWZ naruszają art 29. ust.2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku - Prawo zamówień publicznych albowiem przedmiot zamówienia jest opisany w sposób utrudniający uczciwą konkurencję. Zamawiający wyraźnie faworyzuje konkretnego producenta w tym przypadku jest to koncern Toshiba. Przedmiot zamówienia wyraźnie opisuje bardzo dokładnie parametr po parametrze konkretne urządzenie, w tym przypadku Toshiba e-Studio 2040CSE. Zasada zachowania warunków uczciwej konkurencji nakazuje, aby określenie przedmiotu zamówienia następowało przez   wskazanie   pewnych    minimalnych   wymogów   odzwierciedlających    istotne   potrzeby Zamawiającego. Wymogi te nie mogą być jednakże wykorzystywane przez Zamawiającego w celu uzyskania świadczenia z góry określonego dostawcy. Chociaż Zamawiający ma oczywiście prawo do stawiania potencjalnym Wykonawcom takich wymagań, co do przedmiotu zamówienia, aby móc wybrać dostawcę który sprosta jego oczekiwaniom, nie może jednak swoim postępowaniem prowadzić do bezzasadnego wyeliminowania z Postępowania innych Wykonawców. Parametry techniczne w SIWZ powodują, iż Toshiba jest jedynym producentem na rynku który może zaoferować sprzęt odpowiadający SIWZ. Dodatkowo obecne zapisy naruszają art.44 ust.3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz 1240) mówiący o tym, iż wydatki publiczne powinny być dokonywane między innymi w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasad: uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów oraz optymalnego doboru metod i środków służących osiągnięciu założonych celów. Zamawiający opisując przedmiot zamówienia w sposób jednoznacznie charakteryzujący konkretne urządzenie Toshiba e-Studio 2040CSE, oraz wymagając od Wykonawców aktualnego certyfikatu autoryzacji serwisowej wystawionego przez producenta powoduje, iż zamknięty kanał dealerski marki Toshiba będzie miał możliwość sztucznego regulowania ceny.

Odpowiedź:

Zamawiający może wymienić inne modele spełniające podane parametry, ale nie jest w stanie wymienić innego producenta.

Zamawiający dokonuje zmiany  podanych przez siebie parametrów umieszczonych w SIWZ z załącznika nr 3 do formularza ofertowego, z punktu Pakiet III – Zakup urządzeń wielofunkcyjnych zgodnie z ustawą z dnia 29 stycznia 2004 roku Prawo Zamówień Publicznych, które zamieszcza w modyfikacji SIWZ zamieszczonej na stronie BIP Powiatowego Urzędu Pracy w Brzegu.

3. Na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 roku o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198) zwracamy się z prośbą o udostępnienie informacji publicznej i udzielenie informacji dotyczącej pracownika Zamawiającego (imię i nazwisko) osobiście odpowiedzialnego za określenie minimalnych parametrów technicznych w SIWZ oraz za określenie wymogów posiadania przez Wykonawców certyfikatów autoryzacji serwisowej producenta.

Odpowiedź:

Osobami uprawnionymi do kontaktów z Wykonawcami są pod względem merytorycznym:

Wydział Organizacyjno-Administracyjny – Marcin Bystrzycki, Tomasz Wolniewicz  ul. Armii Krajowej 32, pok. – 7, 49-300 Brzeg, tel/fax: 077 444 13 90-92  wew. 146; e-mail: informatyk@pup.brzeg.pl, twolniewicz@pup.brzeg.pl

 

Zbigniew Kłaczek

Dyrektor

Powiatowego Urzędu Pracy

w Brzegu

 

 

Ilość odwiedzin: 870
Nazwa dokumentu: 04.12.2012 - Pytania do SIWZ
Osoba, która wytworzyła informację: Administrator: Marcin Bystrzycki
Osoba, która odpowiada za treść: Administrator: Marcin Bystrzycki
Osoba, która wprowadzała dane: Administrator: Marcin Bystrzycki
Data wytworzenia informacji: 2012-12-04 10:33:29
Data udostępnienia informacji: 2012-12-04 10:33:29
Data ostatniej aktualizacji: 2012-12-04 11:03:36

Wersja do wydruku...

Rejestr zmian...

corner   corner